dansk english Facebook Twitter

Alle artikler om Tanzania

Her finder du alle artikler og pressemeddelelser om Tanzania på ms.dk, også ældre.

04. maj 2010 "Det er godt at se det engagement og den indlevelse, der er i det her meget vigtige spørgsmål (om jordrettigheder, red.)," lød det fra udviklingsminister Søren Pind (V) efter et besøg hos en af MS' samarbejdspartnere i Tanzania.
26. november 2009 Hamisi A.H. Shikony besøgte Danmark i sommeren 2009 for at deltage i Bright Green Youth, og er tilbage i Moshi ved Kilimanjaro. Nu er det hans tur til af få besøg.
22. oktober 2009 MS Tanzania ActionAid Denmark støtter uddannelse af unge tanzaniske vælgere
24. september 2009 Pengene fra Danmarksindsamlingen 2009 er gået til kvinders adgang til jord i Kiteto-distriktet i Tanzania.
03. august 2009 Landbrugsforeningen NADO i Njombe har kæmpet for åbenhed om de offentlige budgetter. Det startede en lavine, så folk nu er blevet meget mere opmærksomme og stiller spørgsmål.
09. juni 2009 Line Sthiesen Thomsen og Johanne Jepsen er udsendt som voluntører gennem Global Contact. De arbejder for Tanga Youth Development Organisation i Tanzania.
18. maj 2009 Tanzanierne er utilfredse med deres regering. Hovedårsagerne tilskrives kontroversielle investeringer og korruption på højeste niveau.
01. maj 2009 Op til MS’ landsindsamling ”Giv jord til mor” viser DK4 et program om arbejdet med jordrettigheder i Tanzania den 1., 2. og 3. maj.
27. april 2009 - Hvis du altså får noget at spise. Tanzania er et landbrugssamfund, og en stor del af landets 40 millioner er dybt afhængige af adgangen til jord for at få mad i maven.
24. april 2009 Tanzanias premierminister opfordrede i januar 2009 til at dræbe heksedoktorer, der slår albinoer ihjel. Han kom med andre ord til at opfordre tanzanianere til selvjustits.
06. april 2009 Rakel startede sit arbejde som jordrettighedsrådgiver for MS-Tanzania i september 2008. Hør og se hende her i en kort video fortælle om udfordringerne.
19. marts 2009 Pernille Bærendtsen arbejder som informationsmedarbejder for MS Tanzania. Det sidste halve år har hun bl.a. arbejdet med materiale til MS’ landsindsamling den 3. maj.
14. januar 2009 Når et stort flertal i Tanzania er unge under 35 år, er det afgørende, at de deltager politisk i landets udvikling. Men det er ikke let, når man ikke er inviteret.
06. november 2008 Dronning Margrethe og Prins Henrik lagde vejen forbi MS' kursuscenter i det nordlige Tanzania og nåede at snuse til både undervisning i god lokal regeringsførelse og swahili.
15. oktober 2008 MS’ uddannelsescenter TCDC i Tanzania får 6. november besøg af dronning Margrethe og prins Henrik. De bl.a. skal overvære undervisning i "god lokal regeringsførelse".
28. august 2008 Der blev samlet 76.000 kr. ind under en aktivitetsuge i Ålborg Zoo sidste år til fordel for Akiye-stammen i Tanzania. Læs beretning fra Napilukunya.
22. august 2008 Hvordan bruger et nyvalgt parlamentsmedlem sin baggrund som aktivist i civilsamfundet på at tale de fattige og marginaliseredes menneskers sag?
07. august 2008 Jonas er rejst til Tanzania for at arbejde som volontør gennem MS' rejseprogram Global Contact. Han ville ud at se verden og arbejde frivilligt på et projekt.
07. august 2008 Følg med når tidligere IT-rådgiver for MS-Tanzania, Jesper Guhle, blogger fra turen hjem over landjorden fra Tanzania til Danmark.
17. juli 2008 Hver torsdag efter skoletid samles omkring 100 elever på Jitegimee Secondary School i Dar es Salaam. De læser Fema Hip – det mest populære ungdomsblad i Tanzania.
16. juli 2008 Tanzanianere har været nødt til at udvide deres ordforråd på swahili for at få det til at passe med omfanget af de korruptionsskandaler der ryddede avisforsider i begyndelsen af februar 2008.
07. maj 2008 Lalahe og Sima er 16 år, masaaier og bor i det nordlige Tanzania. Fra at være drenge er de rykket op og blevet krigere med ansvar for kvæget - og er derfor dybt afhængige af ændringer i miljøet.
17. februar 2008 I begyndelsen af februar leverede Tanzania stof til avisoverskrifter ud over det sædvanlige. Først gik premierministeren af, så smed præsidenten hele regeringen på porten. Og befolkningen er ganske godt tilfreds.
14. februar 2008 I begyndelsen af februar fyrede Tanzanias præsident regeringen, efter at premierministeren måtte gå pga. en korruptionsskandale. Nu er en ny regering på plads – men vil det indfri tanzanianernes forventninger om mere demokrati?
10. februar 2008 Premierministeren måtte gå af, og præsidenten fyrede regeringen og indsatte en ny premierminister. Tanzania skriver lige nu historie, og alle venter spændt på næste skridt.
06. juni 2007 Skovene i Tanzania har det ikke godt. Stigende befolkningspres med deraf øget behov for både brændsel og skovland til andre formål truer mange skovarealer. Dertil kommer en enorm stigende eksport af tømmer.
07. maj 2007 Til lyden af trommer, sang og dans blev Michael Lund Cashew Processing Centre, der forarbejder cashewnødder, lørdag 5. maj officielt åbnet i Tanzania. Ceremonien blev ledet af landets premierminister, Edward Lowassa.
05. marts 2007 Tanzanias præsident Kikwete, der denne uge besøgte Danmark, har ikke levet op til løfterne om en ny stil. Der er brug for et folkeligt pres for at holde kursen i reformpolitikken.
08. februar 2007 Tanzanias regering er blevet presset til at fjerne et forbud mod en af landets kritiske undervisningsorganisationer - og til at sende en omstridt ny presselov til høring.
30. januar 2007 Cashew bønderne i UVUKI starter nu produktionen i egen fabrik af egne nødder.
30. januar 2007 Gamle danske mælketanke hjælper maasai kvinder til at tjene egne penge.
30. august 2006 På Mellemfolkeligt Samvirkes kursuscenter TCDC i Tanzania diskuteres 30.-31. august, hvad demokrati er, og hvordan fattige og udstødte bedst kan få indflydelse.
27. april 2006 Højesteret i Tanzania har givet tre NGOer ret i deres anklage mod ”Takrima” som forfatningsstridig. Takrima er swahili for afrikanske kulturelle venskabsgaver.
03. marts 2006 Mellemfolkeligt Samvirkes informationsarbejder i Tanzania på utraditionelt oplysningsarbejde for Ordrup skole.
15. december 2005 En gruppe cashewbønder i Tanzania har sluttet sig sammen for at gå uden om mellemhandlere og holde fortjenesten i landsbyen. Interview med Moshi Mnasi.
29. november 2005 310.000 kr. fra DM i Indsamling hjælper 530 børn til skolegang i det vestlige Tanzania.
29. november 2005 310.000 kr. fra DM i Indsamling hjælper 530 børn til skolegang i det vestlige Tanzania.
29. november 2005 310.000 kr. fra DM i Indsamling hjælper 530 børn til skolegang i det vestlige Tanzania.
29. november 2005 310.000 kr. fra DM i Indsamling hjælper 530 børn til skolegang i det vestlige Tanzania.
12. oktober 2005 Under sit besøg i Tanzania roser Anders Fogh Rasmussen liberaliseringen, men erkender også, at Afrikas problemer er specielle, og at der skal andet end handelsaftaler til.
12. september 2005 Hundredvis af aktivister lovede hinanden at holde øje med Tanzanias regerings løfter for en bedre fremtid, da 'Ondoa Umaskini Tanzania' (Opråb om aktion mod fattigdom i Tanzania) kom festligt fra start.
09. september 2005 Den tanzaniske undervisningsminister Joseph Mungai truede i den forløbne uge HakiElimu med at fjerne deres godkendelse som NGO. Men HakiElimu tav ikke stille. De gik til pressen.
08. september 2005 MS-Tanzania støtter storstilet kampagne for 2015-Målene gennem partneren Tango. Formålet er bl.a. at få udbredt kendskabet til målene blandt befolkningen.
23. februar 2005 MS-Tanzanias årsmøde vedtager retningslinjer for opførsel, som skal sætte et godt eksempel for andre organisationer i landet.
15. december 2004 Den første sag indklaget for den nyetablerede menneskerettigheds-kommission i Tanzania giver MS' partner, Legal and Human Rights Centre, medhold i deres anklager mod myndighederne. En stor sejr for de 135 landsbyboere, som i 2001 blev tvunget fra hus og hjem, mens deres landsby blev brændt ned.
23. august 2004 Ægteparret Kjeld Silkjær og Karen Kruger Rasmussen har sammen med MS-partneren Teachers' Resource Centre været med til at opbygge Tanzanias første distriktsbibliotek - i byen Mugumu.
11. maj 2004 Der er katastrofal lærermangel i det østafrikanske land Tanzania, og mange “gamle” lærere mangler den nødvendige uddannelse. Landet har indført “undervisning for alle” uden først at have skaffet den nødvendige lærerstab.
15. marts 2004 U-landsfrivillig: Efter seks år i en afrikansk landsby er Jens Aagesen tilbage fra Tanzania i Mariager.
11. marts 2004 Det østafrikanske land Tanzania bygger i disse år masser af nye skolebygninger som resultat af en ny skolelov, der skal styrke grundskoleuddannelsen. Samtidig arbejder unge frivilligt med at oplyse jævnaldrene om sygdommen aids, og et populært ungdomsmagasin bringer historier om tabubelagte emner som sex og prævention. Forskellige aktiviteter, som er vigtige skridt i retningen mod at bekæmpe analfabetisme og mangelfuld uddannelse blandt landets godt 33 millioner indbyggere.
12. februar 2004 Hundredvis af beboere på øen Ukerewe i det nordlige Tanzania har lært at sprænge sten, lægge rør, lave og vedligeholde veje. Alle glædede sig til gode veje ud til yderområderne af øen, men for de fleste er det blevet ved drømmen. En dansk bistandsnedskæring kom på tværs…
12. februar 2004 Kører vi en tur ud i landskabet i det østafrikanske land Tanzania, ser vi de første meget synlige resultater af landets nye uddannelsesplan: nye skolebygninger. Imellem træerne ligger nymalede længer af klasselokaler, lærerværelser og nogle steder endda biblioteker. Tanzania arbejder hårdt på at nedbringe antallet af børn, som aldrig kommer i skole – vejen er lang og besværlig.
21. november 2003 Alphonce Mutaboyerwa leder børnerettighedscentret Kuleana i Mwanza i Tanzania – en MS-partner siden 1958.
20. november 2003 John Wihala er formand for landbrugsorganisation UVIMTA, en af MS' partnere i Tanzania. I UVIMTA har kvinderne en fremtrædende rolle.
18. november 2003 Michael Bech underviser MS' partnere i Tanzania i journalistik og ser det som en stor udfordring at komme tæt på sagen og menneskene.
15. november 2003 Janni Andresen arbejder med udveksling af unge mellem Danmark og Østafrika med base i Tanzania.
12. maj 2003 "Befolkningen i Tanzania skal kende deres rettigheder", siger Helen Kijo-Bisimba fra LHRC i Tanzania.
12. maj 2003 "Vi skal tage ansvar for vores egen udvikling", siger Mary Mwingira fra TANGO i Tanzania.
12. maj 2003 "Ungdommen er Tanzanias fremtid", siger Damas Nderumaki fra TAYEN i Tanzania.
26. februar 2003 Andreas Tore Salomonsens dagbog som MS-udviklingsarbejder i Chalowe i det sydlige højland i Tanzania.
18. februar 2002 MS støtter efteruddannelse af Tanzanias lærere for at skabe overskud til at udvikle viden og undervisningsmetoder.
02. oktober 2001 Jens Aagesen er udsendt af MS for anden gang, denne gang til Tanzania, og han har ikke fået nok af det endnu.
02. oktober 2001 Rilla Nørslund er efter halvandet år som MS-udsendt i Tanzania blevet bidt af at arbejde med udvikling og håber at gøre det til en permanent levevej.
Send til en ven   Print siden