Om os | Kurser | Kontakt
dansk Norsk
                                     

Global Platform Nepal

Global Contact udbyder et uddannelses-ophold, hvor du i en måned vil få spændende undervisning i regionens kultur, sprog og politiske problematikker.

Du kan vælge kun at tage på platformen eller kombinere det med et af vores mange volontørophold i Asien. Læs mere under Global Volontør i Asien her.

"Mit ophold her på Global Platform har ikke kun klædt mig på til resten af mit volontørophold, men til resten af mit livs møder med mennesker og kulturer" - Maria Nielsen, volontør i Indien

Tag på Global Platform i Nepal
Et ophold på Global Platform er en enestående mulighed for at komme helt tæt på den Asiatiske virkelighed og kultur, samtidig med at du lærer en masse mennesker at kende.


Dit ophold på platformen vil være præget af undervisning i frivillighed, globalisering, kampagneplanlægning og kulturforståelse. Undervisningen varetages af danske og lokale lærere, som lægger op til debat og aktivt inddrager deltagerne. Undervisningen foregår ofte ude i lokalområdet, hvor du får sat ansigter og steder på de problemstillinger, vi diskuterer i undervisningen.


I Kathmandu samarbejder Global Platform med Action Aid Nepal, som du vil få et indgående kendskab til i løbet af opholdet.


Når Platformens undervisere ikke har arrangeret ture eller andet i weekenden, kan du vælge at tage på trekkingture og udflugter i område. Du kan selvfølgelig også vælge bare at hænge ud i Kathmandus bymidte og snakke lidt med globetrottere fra hele verden, der bruger Kathmandu som deres stepping stone til videre færden.


Deltagerne på Global Platform er typisk danskere der fortsætter som volontører. I visse måneder vil du muligvis også opleve at der er andre internationale deltagere på platformen, der enten følger kurset sammen de danske volontører, eller har et særskilt program.

 

Global Platform er for dig


Du er mellem 18 og 26 år og har mod på at udvide din horisont med ny viden. På Global Platform lærer du om udvikling i en konkret sammenhæng og ser hvordan teori bliver omsat til praksis lige uden for døren.


Du vil være på Global Platform med mindst 4 andre. 

Husk at søge visum og at blive vaccineret
Når du søger visum skal du altid ansøge om et turistvisum, uanset hvilke andre visumtyper der er (læs mere under Visum).

Kontakt din læge eller rejseklinikken på Rigshospitalet for oplysninger om hvilke vaccinationer, der er nødvendige (læs mere under Vaccinationer).


Når du ankommer til Kathmandu

Du bliver afhentet ved ankomsten til lufthavnen i Kathmandu, og transporten fra platformen til din organisation bliver arrangeret. Al anden transport vil du selv stå for.


 


Flyt dig!
Som deltager på Global Platform gør du en forskel mens du flytter dine egne grænser gennem mødet med en anden hverdag og kultur indefra. Du møder et nyt sprog, konfronteres med andre skikke, anderledes mad og får ikke mindst en ny vinkel på verden. At tage på Global Platform betyder, at du kommer helt tæt på og får øjenkontakt med mennesker, der selv prøver at gøre en forskel.

Sådan bor du

Platformen i Nepal ligger helt centralt i hovedstaden Kathmandu - blot 2 minutters gang fra livligt gadeliv. Platformen er en grøn oase, hvor man bor 2-4 personer på samme værelse og har delt bad og toilet. På platformen er der en kæmpe tagterrasse, hvor man kan nyde vejret samtidig med, at man studerer og spiser dagens måltider. Der hører ligeledes store flotte klasselokaler og en stor have til platformen, hvor man kan spille volley, basket, etc.


Kathmandu er Nepals charmerende hovedstad. Byen ligger i 1300 m højde ved floderne Baghmatis og Vishnumatis sammenløb i den store, tætbefolkede Kathmandudal.
Kathmandu sprudler af liv og man kan få flere dage til at gå med blot at gå rundt i byen og kigge på de hellige mænd, de handlende, køerne der roligt vandre rundt i gaderne, de mange templer, osv.


Grundkursus
Jo bedre du er forberedt, jo mere får du ud af dit ophold. Du vil derfor deltage i et obligatorisk grundkursus inden afrejse. Her får du information om dit værtsland, og vi diskuterer udviklingsproblematikker og kulturforståelse. Det er også på grundkurset du møder dine kommende rejsefæller. Se programmet for grundkurset.


Hjemkomstweekend

Alle rejsende fra Global Contact deltager også i en obligatorisk hjemkomstweekend efter endt ophold. Formålet er at evaluere dit ophold, gense dine rejsefæller og dele dine oplevelser med andre. I løbet af weekenden diskuterer vi, hvordan man kan bruge sine rejseoplevelser efter man er kommet hjem, og hvilke muligheder der er for at lave frivilligt arbejde i Danmark. Læs mere om hjemkomstweekenden.

Både grundkursus og hjemkomstweekenden afholdes på Global Platform København, Fælledvej 12, København N.




Pris
Prisen for et ophold er 19.700 DKK/ 21.700 NOK.


Flyrejse t/r: Inkl.
Obligatorisk forberedelsesseminar: Inkl.
Forsikring: Inkl.
Kost: Inkl.
Logi: Inkl.
Afbestillingsforsikring for flybillet: Inkl.
Gebyr til værtsorganisation: Inkl.
Administrationsgebyr til Global Contact: Inkl.
Mellemfolkeligt Samvirke medlemsskab: Eksl.
Sprogundervisning: Eksl.
Visum: Eksl.
Medicin og vaccinationer: Eksl.
Udgifter i forbindelse med videre rejse: Eksl.
Transport til/fra forberedelsesugen i København: Eksl.
Ændringer af flybillet efter udstedelse: Eksl.
Lommepenge: Eksl.


Send til en ven   Print siden  

<p><a href="sw132790.asp" target=_blank>3.&nbsp;sep -&nbsp;1.&nbsp;okt 2010</a><br />Grundkursus:&nbsp;9. - 13. aug</p>

3. sep - 1. okt 2010
Grundkursus: 9. - 13. aug

5. okt - 2. nov 2010
Grundkursus: 6. - 10.  sep

5. nov - 3. dec 2010
Grundkursus: 4. - 8. okt

7. dec 2010 - 4. jan 2011
Grundkursus 1.- 5. nov

7. jan - 5. feb 2011
Grundkursus: 6.- 10. dec

10. feb - 10. mar 2011
Grundkursus: 10.- 14. jan

12. mar - 8. apr 2011
Grundkursus: 10.- 14. jan

14. apr - 12. maj 2011
Grundkursus: 14.- 17. mar

1. aug - 29. aug 2011

Grundkursus: 20. - 24. jun

1. sep - 29. sep 2011

Grundkursus: 18. - 22. jul

2. okt - 30. okt 2011

Grundkursus: 5. - 9. sep

3. nov - 1. dec 2011

Grundkursus: 3. - 7. okt