Trods stor fattigdom og manglende demokratisk indflydelse har kenyanerne en smittende livsglæde.
Mellemfolkeligt Samvirke har i dag omkring 20 kenyanske partnerorganisationer og Global Contact har lang erfaring med at sende volontører til landet.
Det bliver mærkeligt at komme hjem igen - her har jeg lagt 4 fantastiske mdr. af mit liv, som jeg aldrig vil glemme" - Maria, tidligere volontør i Kenya
Hvad skal du arbejde med?
Som volontør i Kenya vil du få din daglige gang på børnehjemmet i Karatina. Børnehjemmet modtager børn i alderen 0-11 år, men har både drenge og piger helt op til omkring 18 år. På børnehjemmet bor der omkring 80-100 børn, men antallet er stigende, da mange børn bliver forældreløse, som følge af AIDS.
Livet på børnehjemmet er ikke en dans på roser. Børnene lever under barske vilkår, og som volontør vil du have mange muligheder for at hjælpe de i alt 4 ansatte med at skabe lidt lys i hverdagen. Opgaverne kan omfatte:
Hjælp til det daglige
Hvis du er A-menneske, kan du hjælpe med at få vækket børnene, sørge for morgenmad og for at sende dem i skole. Derefter skal frokosten gøres klar. For de små børn er der tid til leg efter frokosten, mens de større børn først kommer tilbage hen på eftermiddagen.
Støtte til børnehave og skole
Du kan også hjælpe til i en børnehave eller på en skole, der ligger i den lille landsby Gatiko ca. 7 km. fra Karatina. Børnene på både børnehjem og børnehave/skole elsker at få opmærksomhed, og der er masser af muligheder for forskellige aktiviteter sammen med dem.
Aktiviteter og arrangementer
Du har som volontør også mulighed for at lave aktiviteter og arrangementer med børnene. Du kan eksempelvis lave håndarbejde (male, tegne, klistre, lave perlehalskæder, silkemaling, dukketeater), synge og lege, dyrke sport, hjælpe med lektier, arrangere udflugter i weekender og ferier, m.m.
Det er en god idé, at du som volontør selv medbringer materialer, hvis du ønsker at lave specifikke aktiviteter. En mulighed er at tage en tur på børneloppemarked i Danmark, inden du tager af sted, eller kigge i de gamle gemmer og se, hvad du kan finde af brugte musikinstrumenter, tøj, værktøj, mønstre til at sy, m.m.
Børnene taler alle godt engelsk og swahili, hvilket også er de sprog, de taler i skolen. I fritiden taler børnene dog for det meste deres lokale sprog.
Du er som volontør tilknyttet projektet under hele forløbet. Dog vil der den første måned blive arrangeret en safari. Derudover vil du have to ugentlige fridage, hvor du kan opleve området på egen hånd eller arrangere ture sammen med rejselederen.
Global Volontør 26+ er for dig
Du er mellem 30 og 75 år og har mod på nye eventyr. Du har lyst til at gøre en forskel for andre og lære nye mennesker at kende. Som Global Volontør rejser du sammen med op til 8 andre.
Hvad vil du arbejde med?
Når du rejser ud som volontør er der mange forskellige arbejdsopgaver, du kan give dig i kast med. Når du tilmelder dig opholdet skal du derfor lave en prioriteret rækkefølge over hvilke arbejdstyper, du bedst kunne tænke dig at arbejde med. Global Contact gør alt for at imødekomme dine ønsker om arbejdstype, men vi kan desværre ikke garantere, at du får din førsteprioritet.
Husk at søge visum, få international straffeattest og dine vaccinationer
Når du søger visum skal du altid ansøge om et turistvisum, uanset hvilke andre visumtyper der er (læs mere under Visum).
Du skal til dit volontørforløb i Kenya medbringe en international straffeattest. NB: et dansk eksemplar duer ikke. Det fås på samme måde som en dansk straffeattest på nærmeste politistation og er ganske gratis.
Kontakt din læge eller rejseklinikken på Rigshospitalet for oplysninger om hvilke vaccinationer, der er nødvendige (læs mere under Vaccinationer).
Når du ankommer til Nairobi
Du skal til dit volontørforløb i Kenya medbringe en international straffeattest. NB – et dansk eksemplar duer ikke. Det fås på samme måde som en dansk straffeattest på nærmeste politistation og er ganske gratis.
De første fire uger af opholdet vil der være tilknyttet en dansk rejseleder. Dette vil enten være Eunice Tonnesen eller hendes mand Finn Tonnesen. Rejselederen vil stå for transport til og fra lufthavnen.
Finn og Eunice har en stærk tilknytning til området omkring Karatina og Gatiko, som de har opbygget gennem de sidste 35 år. Eunice er født og opvokset i området, og Finn har arbejdet som udviklingsarbejder i Kenya.
Den sidste måned vil være uden rejseleder. Dog vil der være andre tilknyttet, der kan tale engelsk.
I prisen er inkluderet en 2-dages Safari til Nakuru National Park, hvor du kan se sjældne hvide næsehorn, giraffer, flamingoer, m.m
Du skal være opmærksom på at opholdet kun bliver gennemført ved mindst 4 deltagere.
Flyt dig!
Som volontør gør du en forskel mens du flytter dine egne grænser gennem mødet med en anden hverdag og kultur indefra. Du møder et nyt sprog, konfronteres med andre skikke, anderledes mad og får ikke mindst en ny vinkel på verden. At være volontør betyder, at du kommer helt tæt på og får øjenkontakt med mennesker, der selv prøver at gøre en forskel.
Sådan bor du
Som volontør bliver du indkvarteret på det nybyggede gæstehus ”Scandia House”. Gæstehuset har fire store dobbelt værelser med eget bad og toilet. Der er en stor dejlig altan til alle værelser, hvorfra du kan nyde de skønne sommeraftener. Alle måltider indtages på gæstehuset og er inkluderet i prisen. Drikkevarer som kildevand, sodavand og øl er dog eksklusiv.
Der er også mulighed for at spise ude i byen på en af de mange små lokale restauranter. Gæstehuset ligger centralt og blot. 500 meter fra børnehjemmet. Karatina ligger i højlandet, ca. 3 timers kørsel fra Nairobi, i et smukt og frodigt landskab, med en behagelig temperatur. Byen har 5.000-10.000 indbyggere og er omgivet af bakker, hvor der dyrkes frugter, grøntsager og kaffe. Folk i byen er venlige og imødekommende, og alle taler fint engelsk. På det lokale marked, der er det største i omegnen, kan der købes frugt, grøntsager (bl.a. KÆMPE avocadoer), tøj, værktøj, m.m. Der er også banker, pengeautomater, butikker og sygehus i byen.
Der er mange ting at tage sig til i fritiden. Det er selvfølgelig oplagt at tage på naturvandring i det smukke landskab omkring Karatina og evt. besøge en the- eller kaffefarm. Du kan også køre med et gammelt tog fra kolonitiden, eller tage en tur i luftballon og opleve landskabet på denne måde. Alternativt kan du bruge din tid på at lære Swahili eller besøge forskellige institutioner, fx en specialskole for mentalt handicappede.
Grundkursus
Jo bedre du er forberedt, jo mere får du ud af dit ophold. Du skal derfor deltage i et obligatorisk grundkursus inden afrejse. Her får du information om dit værtsland, og vi diskuterer udviklingsproblematikker og kulturforståelse. Det er også på grundkurset du møder dine kommende rejsefæller. Se eksempel på program for et grundkursus.
Hjemkomstweekend
Alle rejsende fra Global Contact deltager også i en obligatorisk hjemkomstweekend efter endt ophold. Formålet er at evaluere dit ophold, gense dine rejsefæller og dele dine oplevelser med andre. I løbet af weekenden diskuterer vi, hvordan man kan bruge sine rejseoplevelser efter man er kommet hjem, og hvilke muligheder der er for at lave frivilligt arbejde i Danmark. Læs mere om hjemkomstweekenden.
Både grundkursus og hjemkomstweekenden afholdes på Global Platform København, Fælledvej 12, København N.
Pris
Prisen for opholdet på 1 måned er 25.700 DKK/27.700 NOK og for 2 måneder 29.700 DKK/ 31.700 NOK.
Flyrejse t/r: Inkl.
Obligatorisk forberedelsesseminar: Inkl.
Forsikring: Inkl.
Kost: Inkl.
Logi: Inkl.
Afbestillingsforsikring for flybillet: Inkl.
Gebyr til værtsorganisation: Inkl.
Administrationsgebyr til Global Contact: Inkl.
Mellemfolkeligt Samvirke medlemsskab: Eksl.
Sprogundervisning: Eksl.
Visum: Eksl.
Medicin og vaccinationer: Eksl.
Udgifter i forbindelse med videre rejse: Eksl.
Transport til/fra forberedelsesugen i København: Eksl.
Ændringer af flybillet efter udstedelse: Eksl.
Lommepenge: Eksl.













