Kom du ikke ind? - så rejs ud!
Kom du ikke ind på drømmestudiet? - Du kan forbedre chancerne til næste gang ved at at lave 4 måneders frivilligt arbejde i udlandet.
Bliv frivillig i et uland med Global Contact - Mellemfolkeligt Samvirkes volontørprogram - og gør en forskel for verdens fattige, samtidig med at du forbedrer dit CV og scorer point til drømmestudiet.
Læs mere om de forskellige typer af ophold.
Next Stop er flyveklar
71 Next Stoppere er i denne uge landet i deres Next Sop land. De næste par uger skal de bag facaden på teokratiet i Iran, møde bosættere i Israel, diskutere med ungdomspolitikkere i Kina, spille fodbold med flygtningebørn i Libanon og meget mere. Følg Next Stop Iran & Armenien på deres blog her
Rabat på volontøropholdene i Palæstina!
Der er hårdt brug for international opmærksom- hed og støtte til den palæstinensiske sag og derfor opfordrer Global Contact alle til at rejse ud som volontører. I oktober, november og december 2010 gives der 4000 kr. i rabat på opholdene på 3-4 måneder og 2.000 kr i rabat på opholdene på 5 eller 9 uger.
Arbejd med gadebørn i Filippinerne
Som noget nyt kan du nu rejse med vores UNG ophold til Filippinerne. Her samarbejder vi med en lokal organisation, der arbejder for at forbedre forholdene for nogle af de mange gadebørn i hovedstaden Manila. Som volontør kan du være med til at skabe en bedre hverdag for børnene, hjælpe til med aktiviteter, samvær og undervisning.
Tag afsted på opdagelse og optagelse
Nu kan du være med i Mellemfolkeligt Samvirke og politiken.dks flilmkonkurrence: Kan man være ung i et u-land?
Din film skal være mellem 3 og 5 minutter og skildre ungdommen i verdens fattigste lande. Førstepræmien er en jordomrejse..
Seneste videoer
Undervisning i eksotiske omgivelser
Tag på vores Global Platform i Goa. Her får du spændende undervisning i kultur, sprog og globalisering. Undervisningen er uformel og afvekslende, og teori bliver praksis lige uden for døren.
Volontør i Tanzania Signe Rasmussen er 20 år, og har valgt at bruge tre måneder på at arbejde i Tanzania. Hun bor privat hos en tanzaniansk familie og arbejder på et center for gadedrenge på 13-19 år.
MP3
Hør tidligere volontør Nikolaj fortælle om hans største udfordring som volontør
MP3
Hør tidligere underviser Malte Warburg fortælle om undervisningen og området hvor platformen ligger.
Blogs fra rejsende med Global Contact
Blog fra volontør i Syrien
http://syria.crelsted.dk/
Blog fra volontører i Libanon
http://libanonfodbold.blogspot.com/p/introduktion-til-projekt.html
Blog fra volontører i Palæstina 2009
http://mussiniksi.blogspot.com/2010/02/hej-hej-hebroni.html
Global Platform El Salvador
http://ms-action.dk/blogs/gp-elsalvador/
Blog fra volontører i Indien
http://ms-action.dk/blogs/msk/archive/2009/05/24/fisherman-s-school.aspx
http://ms-action.dk/blogs/rikkebc_i_indien/archive/2010/01/07/rikke-og-naja-p-229-glat-is.aspx
Om Jordan
http://ms-action.dk/blogs/marhaba/default.aspx
Om Kenya
http://ms-action.dk/blogs/lises/default.aspx
Om Indien
Volontører på Global Platform Goa
http://ms-action.dk/blogs/forchhammer/archive/2009/07/22/golden-triangle.aspx
http://ms-action.dk/blogs/malene/archive/2009/05/05/m-229-ske-den-sidste-blog.aspx
Om Kenya/Uganda/Rwanda/Tanzania
http://ms-action.dk/blogs/christiank/archive/2009/05/31/foedselsdag-paa-lubara.aspx
Om Uganda
http://ms-action.dk/blogs/sofies/archive/2009/05/11/uganda-afrikas-perle.aspx
Om Kenya og Ghana
http://ms-action.dk/blogs/maja/archive/2009/04/01/tre-dage-tilbage.aspx
Citater fra tidligere rejsende med Global Contact
Jeg har fået en ny indsigt i mig selv efter at have været volontør Esther Ravn Andersen, Tanzania
Jeg valgte at rejse til et fattigt land for at bevise jeg ikke ville blive voldtaget, bestjålet, forgiftet af stoffer, kvalt af en slange eller indlemmet i en venstreorienteret sekt. Pernille Bolding, El Salvador
Volontøropholdet har givet mig oplevelser, minder og lyst til at gøre mere i fremtiden.Nynne Bern Jensen, Tanzania
Det bedste ved mit volontørophold var alle krammene fra de børn jeg underviste Marie Østerby, Indien
Ude nu På vej
Global Volontør 24 178
Next Stop 71 0
Work Camp 27 22
| Global volontør Ung For dig der er mellem 18 -25 år. |
||
| Global Volontør 26+ For dig der er mindst 26 år. |
||
| Global Platform Få redskaberne til at gøre en forskel |
||
| Workcamp Ferie med mening og indhold. |
||
| Next Stop Studietur for social retfærdighed. |
||
København
4. aug 17-18.30
5. aug 17-18.30 (Mellemøsten)
7. sep 17-19 (Volontører over 26 år)
Odense
1. sep 18 -19.30
Århus
4. aug 17-18.30
Ålborg
8. sep 17-18.30
Om infomøder
Få SMS reminder
I nødsituationer kan du døgnet rundt kontakte Global Contact på tlf. (0045) 2989 7731.










