Kenya
Mellemfolkeligt Samvirke arbejder i Kenya med at udvikle det lokale demokrati, med konflikthåndtering og med at bekæmpe korruption.
Udvikling af lokaldemokrati med virkelig indflydelse
Kenya betragtes ofte som et af de mest demokratisk udviklede lande i Afrika syd for Sahara. Men bag dette billede gemmer sig en virkelighed, hvor størstedelen af befolkningen er sat uden for indflydelse. De kan godt nok afgive deres stemme ved valgene hver femte år, men når det drejer sig om at få del i samfundets velstand og ressourcer, er deres muligheder ofte begrænsede.
”Disse seminarer bør gentages, for der sker ting hos vores lokale myndigheder, som vi ikke forstår. Nu, da vi har lært mere, tør vi også stille spørgsmål til vores ledere, når noget går galt.”
Deltager på workshop i det vestlige Kenya efter undervisning i fordelingen af lokale puljemidler fra regeringen.
Gennem støtte til lokale partnerorganisationer er MS med til at give Kenyas fattige og marginaliserede adgang til at påvirke de politiske beslutninger. Gennem workshops, møder og seminarer bliver lokalbefolkningen informeret om, hvilke ressourcer, der er tilgængelige for folk i deres område, og hvordan de kan påvirke fordelingen af disse ressourcer.
Vi støtter
- Oplysning om fordeling af lokale, offentlige puljemidler.- Undervisning i at læse offentlige budgetter og forstå, hvordan de bliver til.
- Arbejdet med at gøre folk bevidste om, at de er en del af den politiske beslutningsproces.
Vi støtter også
- Kampagner mod korruption rettet mod unge.- Freds- og dialogmøder i konfliktramte områder, især med inddragelse af unge.
- Indtægtsskabende initiativer for grupper af unge i slummen.
- Seminarer for kvinder på landet om deres rettigheder i bl.a. arvesager.
- Kampagner mod omskæring af piger.
Få mere at vide
I dybden om arbejdet i KenyaDokumenter
Flere artikler fra Kenya
![]() |
Partnere i Kenya MS samarbejder med en række organisationer fra det kenyanske civilsamfund. Oplysningerne på denne side er hentet fra vores centrale partnerdatabase og derfor kun tilgængelige på engelsk. |
![]() |
Partner aktiviteter i Kenya Her finder du artikler omkring de organisationer fra det kenyanske civilsamfund, som vi samarbejder med. |
Blogs fra Kenya
Unge på fredskaravane i Kenya, september 2008
http://ms-action.dk/blogs/karavane/
Nik Bredholt og Morten Bonde, Kenya
http://bonde-bredholt.blogspot.com/
Familien Heise, Kenya
http://www.familienheise.dk
Morten Kattenhøj, Kenya
http://yiaku.blogspot.com/
Video
![]() |
Fredsmøde blandt artister Også unge mennesker er berørt af de mange drab og overgreb som valgsvindelen i Kenya udløste. Hør hvordan unge fra en artistskole i Nairobi oplevede konflikten. |
![]() |
Forsoning Behovet for fred og forsoning i Kenya er enormt. Hør om konflikten og PeaceNet, en af Mellemfolkeligt Samvirkes partneres bud på hvordan Kenyas fattige kommer videre. |
![]() |
Udsendt af MS Morten Heise er udsendt for Mellemfolkeligt Samvirke. Hør hans syn på konflikten i Kenya, og hvordan MS' partner, PeaceNet gør en forskel. |
ActionAid International Kenya
AACC Building, Waiyaki Way
P.O.BOX 42814-00100,Nairobi.
Telephone
(00 254) (20) 4440444/4/9
(00 254) (0)722 518 220
Website: http://www.actionaid.org/kenya/
Søren Bjerregaard
Communications Advisor ActionAid Kenya
Mobile: + 254 (0)734 559 076
Skype: soeren.bjerregaard
soren.bjerregaard@actionaid.org










